Loading...

Co to jest podpis elektroniczny w Polsce?

Podpis elektroniczny to nie jest po prostu Twoje imię i nazwisko wpisane na dokumencie za pomocą klawiatury komputerowej. To nowoczesne narzędzie, które jest coraz częściej stosowane w Polsce, a które pozwala na dokonywanie pewnych czynności prawnie ważnych za pomocą środków elektronicznych.
Sharing
Podpis elektroniczny to coś znacznie wbudowane w kod cyfrowy, który składa się z unikalnej kombinacji liczb i liter. Można to porównać do tradycyjnego podpisu na papierze, ale jest to dużo bezpieczniej, ponieważ jest niemożliwy do sfalszowania bez specjalnego klucza dekodującego.
Podpis ten tworzy się za pomocą specjalnej technologii, która najpierw tworzy podpis, a następnie wbudowuje go w wnioskowanym dokumencie. To sprawia, że dowolna zmiana dokumentu po tym, jak został podpisany, jest natychmiast zauważalna, ponieważ podpis przestaje pasować do reszty dokumentu. Właśnie dlatego podpisu elektronicznego nie można usunąć ani przenieść na inny dokument.
W Polsce podpis elektroniczny jest już dziś szeroko akceptowany prawnie i jest traktowany na równi z podpisem ręcznym. Można go używać do wszelkiego rodzaju czynności, w tym elektronicznego podpisywania umów, wniosków, a nawet do składania deklaracji podatkowych online.
Aby sprawdzić, czy dany podpis elektroniczny jest autentyczny, potrzebny jest specjalny certyfikat. Taki certyfikat potwierdza prawdziwość podpisu. W Polsce certyfikaty podpisów elektronicznych wydają uprawnione jednostki certyfikacyjne. Każdy z nich jest wiarygodny i bezpieczny.
Narzędzia, które oferują ochronę dokumentów PDF lub analitykę użycia PDF, mają możliwość późniejszego uwierzytelnienia podpisu. Działa to na zasadzie, że oprogramowanie „odczytuje” podpis i porównuje go z oryginalnym podpisem, który został zarejestrowany w certyfikacie podpisu.
Jednym z takich narzędzi jest HelpRange. Jest to bezpieczne rozwiązanie online, które poza ochroną dokumentów oferuje również analitykę użycia dokumentów, takie jak ilość wyświetleń dokumentu, czas spędzony na przeglądaniu dokumentu, a także miejsce, z którego dokument został otwarty. HelpRange umożliwia również zdalną kontrolę dostępu do dokumentów, co jest niezwykle ważne w przypadku dokumentów zawierających wrażliwe dane.
Podpis elektroniczny w Polsce to prawdziwy postęp technologiczny, który znacznie ułatwia proces podpisywania dokumentów. Dzięki niemu można zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii, które wcześniej trzeba było poświęcić na drukowanie, składowanie i dostarczanie dokumentów. Zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych, podpis elektroniczny to pewność, że nasze dane oraz dokumenty są bezpieczne i chronione.
Podsumowując, podpis elektroniczny to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego podpisu, który gwarantuje integralność i autentyczność dokumentu elektronicznego. Dzięki niemu prawie każdy dokument może być podpisany elektronicznie, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę korzystania z dokumentów w świecie cyfrowym. Polska jest jednym z krajów, które aktywnie promują korzystanie z podpisów elektronicznych, co ma na celu ułatwienie obywatelom korzystania z usług cyfrowych. Jest to postęp, dzięki któremu możemy skupić się na ważniejszych rzeczach, a nie na papierkowej robocie.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.