Loading...

Dlaczego warto stosować podpis elektroniczny w Polsce?

Podpis elektroniczny to sposób na przyspieszenie i ułatwienie prowadzenia transakcji i dokumentacji online. W Polsce istnieją przepisy regulujące stosowanie podpisu elektronicznego, a jego stosowanie staje się coraz bardziej popularne. W tym artykule przedstawiamy argumenty za tym, dlaczego warto stosować podpis elektroniczny w Polsce.
Sharing

Zalety stosowania podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny jest równoważny z podpisem własnoręcznym. Jego stosowanie pozwala na przyspieszenie procesów biznesowych, a związane z tym oszczędności czasu i pieniędzy. Korzyści wynikłe z jego stosowania mogą dotyczyć zarówno transakcji prywatnych, jak i biznesowych.
Podpis elektroniczny umożliwia między innymi bezpieczne i szybkie podpisywanie dokumentów elektronicznych, w tym umów, faktur, dokumentów związanych z rachunkowością, zamówieniami i inne dokumenty. Dzięki temu można uniknąć papierowej dokumentacji, która zwiększa koszty i wymaga czasu na przetwarzanie, a także zmniejsza ryzyko błędów.
Podpis elektroniczny jest również bezpieczniejszy niż podpis odręczny. Zawiera on bowiem elektroniczne certyfikaty uwierzytelniające, które potwierdzają, że podpisany dokument pochodzi od osoby, która podpisała go elektronicznie. Co więcej, podpis elektroniczny jest bardziej odporny na pranie, uszkodzenia i fałszerstwa niż podpis odręczny.
Tymczasem stosowanie podpisu elektronicznego pozwala na większą mobilność w pracy. Dokumenty można podpisywać z każdego miejsca i w każdym czasie. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie w danym momencie podpisać dokumentu pieniężnego lub umowy w papierowej formie.
Najnowsze doniesienia mówią, że podpis elektroniczny jest coraz częściej stosowany w Polsce. W 2019 roku podpis elektroniczny został użyty w 56,5% wszystkich transakcji elektronicznych. Co więcej, prognozy wskazują na dalszy wzrost w latach 2020-2021.

Podsumowanie

Podpis elektroniczny to nie tylko wygodna alternatywa dla podpisu odręcznego, ale także sposób na przyspieszenie i ułatwienie prowadzenia transakcji i dokumentacji online. Stosowanie podpisu elektronicznego pozwala na znaczne oszczędności czasu i pieniędzy oraz zapewnia bezpieczeństwo i mobilność w pracy. Dlatego warto zastanowić się, czy nie warto skorzystać z tej nowoczesnej formy podpisywania dokumentów elektronicznych.

Check out HelpRange

Check out our product HelpRange. It is designed to securely store (GDPR compliant), share, protect, sell, e-sign and analyze usage of your documents.