Loading...

Jak działa podpis elektroniczny w Polsce?

Podpis elektroniczny jest narzędziem, które umożliwia zgodne z prawem podpisywanie dokumentów bez konieczności wydruku i bez fizycznego wysyłania. Działa tak, jak codzienny podpis długopisem - potwierdza tożsamość podpisującego i zatwierdza zawartość dokumentu. Jednakże, w epoce cyfrowej, gdzie coraz więcej transakcji i operacji odbywa się online, podpis elektroniczny zyskuje na znaczeniu. W naszym artykule opowiemy Wam o tym, jak działa podpis elektroniczny w Polsce i jakie korzyści płyną z jego użycia.
Sharing

Podstawowe informacje o podpisie elektronicznym

Podpis elektroniczny to technologia, dzięki której podpisujesz dokumenty cyfrowe swoją unikalną, elektroniczną wersją podpisu. Może być generowany za pomocą specjalistycznego oprogramowania lub usługi online. W Polsce podpis elektroniczny jest uznawany za ważny i wiążący prawnie, pod warunkiem, że jest on oparty na certyfikowanym narzędziu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Różne rodzaje podpisów elektronicznych

Prawo UE, które jest stosowane darmowy na obrębie Polski, klasyfikuje podpisy elektroniczne na trzy główne typy. Pierwszy to zwykły podpis elektroniczny, które jest najbardziej podstawową formą i nie mają one gwarancji prawnej. Drugi typ to zaawansowany podpis elektroniczny, który powiązany jest z danym podpisującym i umożliwia identyfikację podpisującego. Ostatnim typem jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który jest zgodny z eIDAS i jest równoważny z ręcznym podpisem.

Jak działa podpis elektroniczny

Podstawą działania podpisu elektronicznego są dwa klucze: prywatny i publiczny. Klucz prywatny służy do generowania podpisu, natomiast klucz publiczny do jego weryfikacji. Obydwa klucze powiązane są matematycznie, ale nie można wygenerować klucza prywatnego z klucza publicznego, co gwarantuje bezpieczeństwo.

Korzyści z użycia podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny jest szybki, wygodny i bezpieczny. Dzięki niemu możemy podpisywać umowy, wnioski czy faktury bez konieczności drukowania dokumentów i wysyłania ich pocztą. A przede wszystkim możemy to robić z dowolnego miejsca na świecie.

Podpis elektroniczny w praktyce

Podpis elektroniczny możemy wykorzystywać korzystając z różnych narzędzi, które są dostępne na rynku. Jednym z nich jest np. platforma HelpRange, która umożliwia używanie zaawansowanych mechanizmów ochrony dokumentów PDF, oferując jednocześnie szereg narzędzi do statystyk i analizy użytkowania dokumentów.

Podpis elektroniczny a prawo

Zgodnie z prawem polskim, kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny z podpisem odręcznym. Aby podpis był uznany za kwalifikowany, musi zostać utworzony za pomocą narzędzia stworzonego przez certyfikowanego dostawcę usług zaufania.

Podsumowanie

Podpis elektroniczny to wygodne i bezpieczne narzędzie do zawierania transakcji, podpisywania umów czy wysyłki dokumentów. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas, uniknąć niepotrzebnych kosztów i działać efektywnie w cyfrowym świecie. Pamiętajmy jednak, że aby podpis był wiążący prawnie, musi zostać utworzony przy pomocy certyfikowanego narzędzia. Szeroką gamę możliwości daje też platforma HelpRange, która umożliwia nie tylko podpisywanie dokumentów, ale i zaawansowane zarządzanie nimi i prowadzenie statystyk.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.