Loading...

Podpis elektroniczny a ochrona danych osobowych w Polsce

Podpis elektroniczny to jedna z najważniejszych innowacji, która pojawiła się w ostatnich latach w zakresie transakcji elektronicznych. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie uzyskać nie tylko wygodę w praktykowaniu działalności online, ale również zwiększyć poziom bezpieczeństwa w transakcjach, które przeprowadzamy.
Sharing
Podpis elektroniczny to narzędzie, które zastępuje tradycyjny podpis odręczny i pozwala nam na wypełnianie elektronicznych dokumentów, zawieranie umów, deklaracji, zeznań, tworzenie faktur elektronicznych oraz korespondencji elektronicznej. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego podpisu, podpis elektroniczny służy do potwierdzenia woli osoby, która podpisuje dokument. Podpis elektroniczny ma jednak wiele zalet - jest bezpieczny, szybki i wygodny.
W Polsce podpis elektroniczny regulowany jest przez ustawę z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U.2017.1219). Zgodnie z tą ustawą, podpis elektroniczny to zestaw danych w postaci elektronicznej, który służy do potwierdzenia tożsamości osoby, która dokonywała podpisu oraz autentyczności treści dokumentu, który został podpisany.

W Polsce podpis elektroniczny dzieli się na trzy rodzaje:

- podpis elektroniczny prostej formy – jest to podpis, który składa się z własnoręcznie wprowadzonego hasła. Można go stosować tylko do dokumentów o małej randze prawnej,
- podpis elektroniczny zaawansowany – to podpis elektroniczny, który zabezpieczony jest certyfikatem kwalifikowanym. Jest on stosowany do podpisywania dokumentów o większej randze prawnie,
- podpis elektroniczny kwalifikowany – to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Składa się z certyfikatu kwalifikowanego i klucza prywatnego.
Wykorzystanie podpisu elektronicznego jest bardzo korzystne nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla klientów i użytkowników internetu. Podpis elektroniczny jest bowiem doskonałym narzędziem do ochrony prywatności i danych osobowych. Przede wszystkim, podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego jest bardzo bezpieczne i nie zapewnia dostępu do danych osobowych osób niepowołanym. Ponadto, podpis elektroniczny umożliwia szybką, łatwą i bezpieczną wymianę informacji, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób korzysta z bankowości internetowej, systemów płatniczych i innych usług e-commerce.
Podpis elektroniczny jest idealnym narzędziem dla każdego, kto szuka bezpiecznego sposobu na podpisywanie dokumentów, transakcji i innych czynności online. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują podpis elektroniczny, zyskują zaufanie klientów i znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa swojej działalności online. W Polsce podpis elektroniczny jest coraz popularniejszy, a jego wykorzystanie z roku na rok rośnie.
Podsumowując, można stwierdzić, że podpis elektroniczny jest niezwykle ważnym narzędziem w transakcjach elektronicznych i biznesie. Dzięki niemu, można łatwo i szybko realizować różnego rodzaju umowy, deklaracje, zeznania i dokumenty. Co więcej, pozwala on na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, ochronę prywatności i ochronę danych osobowych. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu i kosztów, a jednocześnie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji.

Check out HelpRange

Check out our product HelpRange. It is designed to securely store (GDPR compliant), share, protect, sell, e-sign and analyze usage of your documents.