Loading...

Czy podpis elektroniczny może być narzędziem do oszustw? Jak się przed nimi chronić?

Podpis elektroniczny jest coraz popularniejszym narzędziem do zawierania umów i innych dokumentów w internecie. Jednak, jak przy każdej nowej technologii, powstaje pytanie – czy podpis elektroniczny może stanowić narzędzie do oszustw?
Sharing
Podpis elektroniczny jest jednym z rodzajów podpisów cyfrowych, czyli takich, które pozwalają na potwierdzenie autentyczności dokumentu. Podpis elektroniczny jest oparty na algorytmach kryptograficznych, dzięki czemu jest bezpieczny i trudny do sfałszowania. Niemniej jednak, istnieją sposoby, które mogą umożliwić oszustwo przy użyciu podpisu elektronicznego.
Najczęstszym sposobem oszustwa jest wykorzystanie nieświadomości lub naiwności osoby podpisującej dokument. Oszust może stworzyć fałszywą stronę internetową, na której zmusza użytkownika do podpisania fałszywej umowy lub przekazania poufnych danych. Takie oszustwo nazywa się phishingiem i polega na podszywaniu się pod prawdziwe instytucje lub osoby.
Innym sposobem oszustwa jest podstępne wprowadzenie do dokumentu fałszywych informacji lub zmiana już istniejących. Osoba podpisująca może nie zauważyć takich zmian, co umożliwi oszustowi zawarcie niekorzystnej dla niej umowy lub przedłożenie fałszywej informacji jako prawdziwej.

Jak można się chronić przed oszustwami z wykorzystaniem podpisu elektronicznego?

Zasadniczo, podczas podpisywania dokumentów lub zawierania umów w internecie, należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci uchronić się przed oszustwami:
• Upewnij się, że tożsamość strony internetowej jest prawdziwa i zgodna z rzeczywistą instytucją lub osobą.

• Sprawdź, czy strona internetowa ma protokół HTTPS, który zapewnia bezpieczne połączenie.

• Nie udostępniaj swoich poufnych danych, takich jak hasła, PINy czy informacje finansowe, osobom, które są w ciągu telefonicznym lub mailowym.

• Zawsze wczytaj się w zawartość umowy lub dokumentu przed podpisaniem go.

• Sprawdź, czy informacje w umowie lub dokumencie są zgodne z rzeczywistością i nie zostały zmienione.
• Korzystaj tylko z wiarygodnych i renomowanych platform i stron internetowych do podpisywania dokumentów.
• Zwróć uwagę na polecenia w umowie lub dokumencie, aby upewnić się, że zgadzają się z twoimi oczekiwaniami.
Podsumowując, podpis elektroniczny jest bezpiecznym narzędziem do podpisywania dokumentów w internecie, ale jak zawsze, należy zachować ostrożność przy korzystaniu z niego. Przed podpisaniem dokumentu, należy dokładnie sprawdzić umowę lub dokument i upewnić się, że jest zgodny z rzeczywistością oraz, że strona internetowa, na której jest podpisywana umowa lub dokument, jest rzeczywiście wiarygodna. Na szczęście, większość platform do podpisywania dokumentów posiada wbudowane mechanizmy zabezpieczeń przed oszustwami, jak również, standardy rozwoju podpisów elektronicznych cały czas się rozwijają i ulepszają. Dzięki temu, coraz więcej funkcjonalności i zabezpieczeń pozwala na dokładne weryfikowanie podpisów elektronicznych.

Check out HelpRange

Check out our product HelpRange. It is designed to securely store (GDPR compliant), share, protect, sell, e-sign and analyze usage of your documents.