Loading...

Jak podpisać dokumenty elektronicznie – poradnik krok po kroku

Podpisywanie dokumentów to coś, co każdy z nas robi prawie codziennie. Czy to umowy, umowy o pracę, umowy najmu czy inne dokumenty prawne, podpisywanie jest stale obecne w naszej codziennej rutynie. Ostatnio jednak, ze względu na rozwój technologii oraz względy bezpieczeństwa, coraz więcej osób decyduje się na podpisywanie dokumentów w sposób elektroniczny. W tym artykule dowiesz się, jak podpisać dokumenty elektronicznie, krok po kroku.
Sharing
Podpisywanie dokumentów w formie elektronicznej nie tylko zmniejsza ilość zużywanego papieru, ale również pozwala na szybki i wygodny sposób przesyłania dokumentów, niezależnie od odległości między stronami.

### 1. Wybierz narzędzie do podpisywania dokumentów

Najpierw potrzebujesz odpowiedniej platformy do podpisywania dokumentów. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które oferują te usługi. Jednym z nich jest HelpRange, który umożliwia nie tylko podpisywanie PDF-ów, ale także śledzenie użycia PDF-ów i ochronę dokumentów. Inne popularne opcje to Adobe Sign, DocuSign itp. Pamiętaj, aby wybrać narzędzie, które najlepiej spełnia Twoje wymagania.

### 2. Załaduj dokument, który chcesz podpisać

Po wybraniu odpowiedniej platformy, musisz załadować dokument, który chcesz podpisać. Na większości platform jest to bardzo proste - zwykle wystarczy przeciągnąć i upuścić dokument na odpowiednie pole lub nacisnąć przycisk ‘dodaj dokument’.

### 3. Stwórz swoją sygnaturę

Większość platform do podpisywania dokumentów pozwala na stworzenie swojego elektronicznego podpisu. Możesz go stworzyć poprzez narysowanie go na ekranie przy użyciu myszy lub palca (jeśli korzystasz z urządzenia dotykowego), albo poprzez wczytanie zeskanowanego podpisu.

### 4. Podpisz dokument

Gdy Twój podpis jest już gotowy, możesz go dodać do swojego dokumentu. Większość platform pozwala Ci umieścić podpis w dowolnym miejscu na dokumencie, czyli dokładnie tam, gdzie jest to wymagane.

### 5. Zapisz i wyślij

Po podpisaniu dokumentu, możesz go zapisać i wysłać do drugiej strony. Wiele platform oferuje możliwość wysyłania dokumentów bezpośrednio z platformy, co dodatkowo ułatwia cały proces.
Podpisywanie dokumentów elektronicznie w pierwszym momencie może wydawać się trochę skomplikowane, ale korzyści, które niesie ze sobą, sprawiają, że warto zainwestować trochę czasu w nauczenie się, jak to robić. Niezależnie od tego, czy chodzi o podpisywanie umów o pracę, dokumentów biznesowych czy formalnych dokumentów prawnych, umiejętność podpisywania dokumentów elektronicznie na pewno przyda się w dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym świecie.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.