Loading...

Prawo a podpis elektroniczny a umowy o dzieło - jakie są regulacje?

Prawo a podpis elektroniczny a umowy o dzieło – to tematyka, która w dobie cyfryzacji i zdecydowanego zwrócenia się świata biznesu ku procesom świadczonym online nabiera coraz większego znaczenia. Skomplikowane i niewygodne procesy papierowe zastępowane są przez szybkie, efektywne i nieskomplikowane procesy elektroniczne. Prawo polskie i unijne, choć nadąża za tymi zmianami, nie zawsze jest jasne i zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika czy przedsiębiorcy. Dlatego warto przyjrzeć się mu dokładniej, szczególnie pod kątem umowy o dzieło i zastosowania podpisu elektronicznego.
Sharing
Podstawą jest oczywiście ustawa, która reguluje ogólnie temat podpisu elektronicznego – jest nią ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. Według jej ustaleń podpis elektroniczny, jest równoważny podpisowi ręcznemu, o ile spełnia określone przez ustawodawcę warunki, takie jak na przykład pewne mechanizmy zabezpieczające, które gwarantują niezaprzeczalność i unikalność podpisu. Występują dwa rodzaje podpisu elektronicznego: zwykły oraz kwalifikowany, który jest zrównany z mocą prawną podpisu ręcznego.
Opierając się na treści tej ustawy, możemy jednoznacznie stwierdzić, że podpis elektroniczny kwalifikowany ma tę samą moc prawną, co podpis ręczny. To oznacza, że można wystawić za jego pomocą fakturę, złożyć sprawozdanie finansowe, sporządzić umowę o dzieło. Głównym warunkiem jest to, aby partyci zdecydowali się na zakup certyfikatu uwierzytelniającego także cały proces podstawowy.
Jakie zalety płyną z korzystania z podpisu elektronicznego? Zdecydowanie jest to oszczędność czasu – nie trzeba już fizycznie przenosić dokumentów z jednego miejsca do drugiego, wystarczy nacisnąć parę przycisków. Ponadto jest to oszczędność finansowa, bowiem eliminowane są koszty druku, przesyłki czy przechowywania dokumentów.
Podpis elektroniczny przynosi również korzyści dla klientów- umożliwia wygodne i szybkie zawieranie umów o dzieło. Wszystko odbywa się online, więc nie ma konieczności spotkania osobiście. To także przekłada się na szybkość realizacji usług czy dostawy produktów.
Równie istotnym elementem, jak podpis elektroniczny, w świecie cyfrowym są narzędzia do ochrony PDF. Jest wiele firm, które oferują narzędzia do pracy z dokumentami PDF online, takie jak Adobe Acrobat, Foxit Software, Nuance Communications i inne. Choć są one niewątpliwie użyteczne, HelpRange oferuje pakiet, który nie jest tylko narzędziem do tworzenia plików PDF, ale również oferuje zaawansowane funkcje analityki używania PDF i ochrony dokumentów.
To są właśnie te kwestie, które stają się coraz ważniejsze w aktualnych czasach, kiedy to zarówno podpis elektroniczny, jak i ochrona i analiza plików PDF, stają się nieodzowne w codziennej pracy wielu firm i instytucji. Dlatego warto zagłębić się w te tematy i zrozumieć, jak poszczególne regulacje prawne wpływają na umowy o dzieło i inne dokumenty firmowe.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.