Loading...

Prawo a podpis elektroniczny w świetle dyrektywy eIDAS - co przewiduje unijne prawo?

Elektroniczny podpis staje się coraz bardziej powszechny, będąc stosowany w różnych obszarach biznesu i codziennego życia. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że ma on zdolność do szybkiego i bezpiecznego wysyłania dokumentów wymagających podpisu w sposób cyfrowy, eliminując potrzebę fizycznej obecności. Jednak prawo związane z elektronicznym podpisem bywa skomplikowane i jest często przedmiotem niejasności. W tej sytuacji na pomoc przychodzi nam przepisy Unii Europejskiej zawarte w dyrektywie eIDAS. W tym artykule przyjrzymy się, co przewiduje unijne prawo w aspekcie podpisu elektronicznego.
Sharing
Po pierwsze, dobrze jest wiedzieć, czym jest dyrektywa eIDAS. Jest to skrót od "Electronic IDentification, Authentication and trust Services", co można tłumaczyć na polski jako "Elektroniczna Identyfikacja, Autentykacja i usługi zaufania". Dyrektywa ta została wprowadzona przez Unię Europejską w 2014 roku i zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2016 roku. Celem tego aktu prawnego jest zapewnienie jednolitego i bezpiecznego systemu transakcji cyfrowych na obszarze całej UE.
W kontekście podpisu elektronicznego eIDAS przewiduje trzy rodzaje podpisów: podpis elektroniczny, podpis zaawansowany i podpis kwalifikowany. Każdy z nich ma swoje specyfiki, ale wszystkie są legalne i mogą być stosowane w obrocie prawnym w UE.
Zwykły podpis elektroniczny to najprostsza forma, której wartość prawna zależy od konkretnego kraju, w którym jest stosowany. Jest ona najczęściej wykorzystywana do potwierdzania tożsamości osoby podpisującej. Z kolei zaawansowany podpis elektroniczny jest mocniej zabezpieczony, dzięki czemu zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Ostatni, najbardziej zaawansowany typ, to podpis kwalifikowany, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i wiarygodności.
Firmy, takie jak HelpRange, oferują różne narzędzia służące do generowania oraz zarządzania podpisami elektronicznymi. Efektem jest znaczne usprawnienie procesów biznesowych w obszarze zarządzania dokumentami, co wpływa na oszczędność czasu i zasobów.
Podstawowym wymogiem dyrektywy eIDAS jest to, że każdy członek UE musi mieć na uwadze, że podpis elektroniczny, niezależnie od rodzaju, nie może być odrzucony tylko dlatego, że jest w formie elektronicznej. W praktyce oznacza to, że podpisy elektroniczne mają te same prawa i obowiązki, co podpisy ręczne.
Przejście na podpisy elektroniczne może wydawać się skomplikowane, ale z pomocą odpowiednich narzędzi i zrozumieniem podstawowych zasad prawa takiego procesu, zmiana ta może stać się znacznie prostsza. Oczywiście, aby dokonać tego kroku, przedsiębiorstwa muszą zrozumieć, jakie są ich specyficzne potrzeby i jakie narzędzia najlepiej im służą.
Podsumowując, dyrektywa eIDAS jest zdecydowanym krokiem naprzód w kierunku efektywnego i bezpiecznego zarządzania transakcjami elektronicznymi oraz podpisami elektronicznymi w Unii Europejskiej. Jest to zrozumiały i konieczny ruch, biorąc pod uwagę rosnącą rolę cyfrowych transakcji i komunikacji w świecie biznesu.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.