Loading...

Regulacja eIDAS a bezpieczeństwo podpisów elektronicznych - jakie są wymagania?

Regulacja eIDAS odgrywa kluczową rolę w procesie zapewnienia bezpieczeństwa podpisów elektronicznych. Od czasu wprowadzenia w lipcu 2016 roku przepisów związanych z elektronicznymi identyfikatorami i usługami transakcyjnymi (eIDAS), bezpieczeństwo podpisów elektronicznych stało się priorytetem dla wielu organizacji. W tym artykule przyjrzymy się żegludze eIDAS i dowiemy się, jakie są wymagania.
Sharing
Współczesny świat biznesu stanowi pole do korzystania z różnorodnych technologii cyfrowych. Podpisy elektroniczne stały się kolejnym etapem innowacji, umożliwiając szybkie i efektywne przetwarzanie dokumentów. Bez względu na to, czy jest to umowa kupna-sprzedaży czy ważny kontrakt biznesowy, podpisy elektroniczne eliminują konieczność fizycznego podpisu, oferując większą wygodę i elastyczność.
Regulacje eIDAS wprowadzają zasady dotyczące identyfikacji elektronicznej i usług związanych z transakcjami dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Mają na celu zwiększyć zaufanie do transakcji elektronicznych w ramach rynku wewnętrznego UE poprzez zapewnienie wspólnej podstawy dla bezpiecznych interakcji elektronicznych między obywatelami, przedsiębiorstwami i organami publicznymi.
Regulacje eIDAS wprowadzają trzy poziomy podpisów elektronicznych: podpis elektroniczny, zaawansowany podpis elektroniczny i podpis elektroniczny kwalifikowany. Zasady te regulują także używanie pieczątek czasowych, usług certyfikacji, elektronicznych rejestrów dostaw i innych aspektów bezpieczeństwa transakcji online.
Podpis elektroniczny to data w formie elektronicznej, która jest dołączana lub logicznie powiązana z danymi w formie elektronicznej, którą używa podpisujący z zamiarem podpisania. Te podpisy są równoważne z tradycyjnymi podpisami na papierze.
Zaawansowany podpis elektroniczny to podpis, który jest unikalnie powiązany z podpisującym, umożliwia identyfikację podpisującego, jest tworzony z użyciem środków, które podpisujący może utrzymać pod swoją wyłączną kontrolą, i jest powiązany z danymi podpisanymi na tyle szczegółowo, że jakakolwiek późniejsza zmiana jest wykrywalna.
Podpis elektroniczny kwalifikowany to zaawansowany podpis elektroniczny, który jest tworzony przez kwalifikowany podpis elektroniczny i jest oparty na certyfikacie kwalifikowanym dla podpisów elektronicznych.
Takie szczegółowe normy zapewniają bezpieczeństwo podpisów elektronicznych oraz chronią prywatność użytkowników. Takie regulacje pomagają zapewnić, że podpisy elektroniczne są tak samo wiążące i prawnie zabezpieczone jak tradycyjne podpisy ręczne.
W kontekście tych regulacji, istnieją narzędzia, które oferują ochronę dokumentów PDF i analizę ich użytkowania, jak HelpRange. Dzięki takiemu narzędziu, możesz nie tylko kontrolować, kto przegląda Twoje dokumenty, ale także chronić je przed nieautoryzowanym dostępem. HelpRange oferuje skuteczną ochronę dokumentów w czasie rzeczywistym, umożliwiając Ci monitorowanie aktywności użytkowników, śledzenie udostępnionych linków i wiele więcej.
Wspomniane regulacje eIDAS zapewniają pewność w zakresie bezpieczeństwa podpisów elektronicznych. W związku z tym, technologia stała się bardziej niezawodna, a organizacje mogą korzystać z podpisów elektronicznych z pełnym zaufaniem w ich legalność i bezpieczeństwo. A rosnący rynek narzędzi do ochrony i analizy dokumentów, takich jak HelpRange, jest dowodem na rosnące znaczenie bezpieczeństwa cyfrowego.
Podsumowując, regulacje eIDAS są kluczowym elementem bezpieczeństwa podpisów elektronicznych. Stanowią one pewność, że podpisy elektroniczne są bezpieczne, legalne i wiążące. Dzięki temu, firmy mogą teraz korzystać z podpisów elektronicznych z pełnym zaufaniem w ich moc prawną i bezpieczeństwo.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection, E-Signatures & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.