Loading...

Podpis elektroniczny a dokumenty medyczne w Polsce

Podpis elektroniczny to technologia, która znacznie upraszcza i przyspiesza wiele procesów administracyjnych, nie tylko w biznesie, ale także w sektorze publicznym. Jest to forma weryfikacji tożsamości osoby, która daje możliwość podpisywania dokumentów, umów czy zezwoleń bez konieczności prowadzenia kosztownych, czasochłonnych i nieefektywnych procedur papierowych. Odtąd wiele instytucji, w tym szpitale i inne placówki medyczne w Polsce, korzysta z tej technologii w celu usprawnienia swoich procesów.
Sharing
W Polsce obecnie działają dwa rodzaje podpisu elektronicznego: podpis potwierdzony kwalifikowanym certyfikatem oraz podpis niekwalifikowany. Podpis kwalifikowany jest równoważny podpisowi odręcznemu i jest powszechnie uznawany za najbezpieczniejszy sposób legitimacji w świecie cyfrowym. Proces autentykacji jest bardzo prosty – wystarczy posiadać certyfikat oraz znać odpowiedni kod PIN.
Podpis niekwalifikowany, chociaż mniej bezpieczny, jest nadal powszechnie stosowany do wielu zastosowań, takich jak podpisywanie e-maili, utrzymanie poufności dokumentów czy zabezpieczenie dokumentów PDF, czego przykładem może być narzędzia online takie jak HelpRange.

Podpis elektroniczny w medycynie w Polsce

Podpis elektroniczny jest coraz częściej wykorzystywany w sektorze medycznym, ale nie bez pewnych przeszkód. Wiele osób nadal ma obawy związane z bezpieczeństwem i prywatnością, szczególnie, że dane medyczne są jednymi z najbardziej wrażliwych danych osobowych.
W praktyce jednak podpis elektroniczny zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki technologii blockchain, podpis elektroniczny jest niemal niemożliwy do sfałszowania, a co więcej, możliwe jest ustalenie dokładnego momentu, kiedy dokument był otwierany i zamykany.
Chociaż prawo w Polsce pozwala na stosowanie podpisu elektronicznego w sektorze medycznym, to wiele hospitali i innych placówek zdrowia nie korzysta z tej technologii.

Podpis elektroniczny w dokumentach medycznych

Dokumenty medyczne są najbardziej odpowiednim miejscem do stosowania podpisu elektronicznego. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju formularze i ankiety medyczne, skierowania, recepty czy raporty medyczne.
Pacjenci mogą łatwo i bezpiecznie podpisać takie dokumenty elektronicznie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Wszystko, co jest potrzebne, to komputer z dostępem do internetu i odpowiedni certyfikat. Oszczędza to czas, umożliwia natychmiastowe wysłanie dokumentów do placówki medycznej i znosi konieczność osobistego składania dokumentów.
Podobnie, lekarze i inni pracownicy medyczni mogą podpisować dokumenty medyczne bez konieczności drukowania i skanowania, co przyspiesza procesy i zmniejsza ryzyko błędów.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe korzyści, podpis elektroniczny ma ogromy potencjał do usprawnienia i uproszczenia procesów w sektorze medycznym w Polsce. W dobie coraz większej digitalizacji, liczymy na to, że jeszcze więcej placówek będzie korzystać z tej technologii, oferując swoim pacjentom i pracownikom wygodę i bezpieczeństwo, jakie zapewnia podpis elektroniczny.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.