Loading...

Rodzaje podpisów elektronicznych stosowanych w Polsce

W Polsce coraz częściej stosuje się podpisy elektroniczne. Czym są i jakie rodzaje podpisów elektronicznych są stosowane w Polsce?
Sharing
Podpis elektroniczny to sposób na weryfikację autentyczności dokumentu elektronicznego. Dzięki niemu można mieć pewność, że ktoś, kto podpisał dokument, jest jego prawdziwym autorem. W Polsce podpisy elektroniczne stosowane są na równi z podpisami odręcznymi, co oznacza, że mają one takie same skutki prawne.

Rodzaje podpisów elektronicznych, jakie stosuje się w Polsce, można podzielić na:

1. Podpis elektroniczny kwalifikowany

Podpis kwalifikowany wymaga posiadania certyfikatu oraz indywidualnego nośnika podpisu (np. karty chipowej). Taki podpis jest najbardziej zaawansowany technologicznie i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Podczas jego tworzenia dane są szyfrowane, a certyfikat potwierdza tożsamość osoby, która podpisuje dokument. Jest to podpis, który nadaje najwięcej uprawnień i jest uznawany na poziomie Unii Europejskiej.

2. Podpis elektroniczny zaufany

Podpis zaufany wymaga posiadania certyfikatu, ale niekoniecznie nośnika podpisu. Taki podpis jest skierowany do osób fizycznych, które nie potrzebują tak zaawansowanej metody podpisywania dokumentów. W przypadku podpisu zaufanego, certyfikat potwierdza tożsamość osoby, która podpisuje dokument, a dane są szyfrowane.

3. Podpis elektroniczny niekwalifikowany

Podpis niekwalifikowany nie wymaga posiadania certyfikatu ani indywidualnego nośnika podpisu. Takie podpisy są najprostsze w użyciu i są dostępne dla wszystkich. Ich wadą jest jednak niski poziom bezpieczeństwa, ponieważ podczas tworzenia takiego podpisu dane nie są szyfrowane.
W zależności od tego, jakie funkcje ma pełnić podpis elektroniczny, można stosować różne rodzaje podpisów. Najczęściej stosowane są podpisy kwalifikowane oraz zaufane, ale także podpis niekwalifikowany, który jest szybki i łatwy w użyciu.
Podsumowując, podpisy elektroniczne w Polsce cieszą się coraz większą popularnością, a ich rodzaje są dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. Wprowadzenie podpisów elektronicznych podnosi poziom bezpieczeństwa i pozwala na szybsze i wygodniejsze przesyłanie dokumentów elektronicznych.

Check out HelpRange

Check out our product HelpRange. It is designed to securely store (GDPR compliant), share, protect, sell, e-sign and analyze usage of your documents.