Loading...

Prawne aspekty podpisywania dokumentów elektronicznych przez osoby fizyczne

Prawne Aspekty Podpisywania Dokumentów Elektronicznych przez Osoby Fizyczne
Sharing
W dobie cyfryzacji i nieustannego rozwoju technologii coraz więcej procesów życia codziennego przenosi się do świata online. Jednym z tych procesów jest podpisywanie dokumentów. Wymaga to jednak od nas pewnej wiedzy na temat prawnych aspektów takiego działania. Bez tego istnieje ryzyko narażenia się na nieprzyjemne konsekwencje prawne. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tych prawnych aspektów podpisywania dokumentów elektronicznych przez osoby fizyczne.
O ile od kilku lat na terenie Unii Europejskiej prawo deklarowało równoprawność dokumentów i podpisów zarówno elektronicznych, jak i tradycyjnych, to jeszcze do niedawna w Polsce stosowanie ich w praktyce było utrudnione. Sytuację tą zmieniło wprowadzenie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 910/2014 z dnia 23 lipca 2014, nazywanego eIDAS.
Rozporządzenie to wprowadziło pełną legalność podpisu elektronicznego, równie wiążącego co tradycyjny podpis odręczny. Wymóg ten utrzymany jest na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa eIDAS skalatyzowała poziom podpisu cyfrowego, uznając, że podpis ten zapewnia pewny poziom zaufania do identyfikacji i autentyfikacji strony, która go stosuje.
Dokumenty elektroniczne (w tym pliki PDF) z podpisem elektronicznym mają taką samą wartość prawną jak dokumenty papierowe podpisane odręcznym podpisem fizycznej osoby. Jest to ważne przy realizacji różnych czynności prawnych online. Jest to również niewątpliwie rozwiązanie korzystne dla osób, które za oszczędnością czasu przenoszą wiele swoich działań do świata internetu.
Wartość prawną podpisu elektronicznego można efektywnie zabezpieczyć i śledzić za pomocą dedykowanego oprogramowania, takiego jak HelpRange. Dzięki tej aplikacji, możemy przeglądać, kontrolować i analizować sposób, w jaki nasi odbiorcy używają naszych plików PDF, a także zabezpieczać je przed nieautoryzowanym dostępem.
Podpisując dokument elektroniczny, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, podpis taki ma wartość prawną jedynie wtedy, gdy zostanie wykonany przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu. Taki certyfikat muszą wydać certyfikujące podmioty kwalifikowane znane jako usługodawcy usług zaufania (QTSP).
Odpowiedzialność za przechowywanie dokumentów elektronicznych z podpisem elektronicznym również spoczywa na nas. Prawo nie określa, jak długo powinniśmy przechowywać takie dokumenty, ale najlepiej jest zrobić to przez tak długo, jak to możliwe. W ten sposób zawsze będziemy mogli udowodnić autentyczność naszych czynności prawnych dokonanych za pomocą podpisu elektronicznego.
Podsumowując, podpisywanie dokumentów elektronicznych przez osoby fizyczne jest coraz bardziej popularne i legalne, ale zanim zdecydujemy się na takie działanie, powinniśmy zrozumieć wszystkie prawne aspekty tego procesu. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z tej technologii w pełni bezpiecznie i efektywnie. Zostało to odpowiednio uregulowane prawnie, co daje nam pewność, że w razie jakichkolwiek problemów mamy wsparcie prawa po naszej stronie. Poradzimy sobie z tym znacznie łatwiej, jeśli skorzystamy z odpowiednich narzędzi, takich jak HelpRange. Dzięki nim zarówno podpisywanie dokumentów, jak i zarządzanie nimi stanie się o wiele prostsze i bardziej efektywne.

Check out HelpRange

HelpRange is "Next-Gen Documents Protection, E-Signatures & Analytics Platform". HelpRange represents the cutting-edge platform for document access controls and in-depth analytics, ensuring superior management and usage insights for your documents.